Skip to content
Sök

En helg i september

Yoga på Norrbyskär 20-21 september

Välkommen till Norrbyskär för att meditera, yoga, bada, basta samt ha tid för återhämtning i en skärgårdsidyll. Under detta dygn kommer du ha möjlighet att landa och samla energi inför höstens aktiviteter. På Yoga på Norrbyskär anpassar vi våra pass utifrån dina kunskaper och önskemål. Har du yogamatta och klossar får gärna ta med egna, annars finns det att låna.

Vi håller till på KFUM Norrbyskärs lägergård. Det är enkel standard på boendet, rummen har våningssängar och vi delar dusch och toalett. Gården har en jättefin utemiljö, det är mysigt och serveras god mat.

Preliminärt program

Lördag 20 september

11.30 Färjan avgår från Norrbyn. 

12.30 Lunch

13.45 Yoga med Pernilla

15.00 Bad, badtunna, bastu eller egen tid

18.00 Middag

19.30 Restorative Yoga och Yoga Nidra med Linda

Söndag 21 september

08.00 Yin Yoga med Linda

09.00 Frukost

10.30 Yoga Flow med Pernilla

12.00 Lunch

13.00 Yin Yoga och meditation med Linda

14.00 Utcheckning och fika

14.45 Promenad till färjan

15.15 Färjan avgår från Norrbyskär

15.30 Åter i Norrbyn

Det finns alltid en valmöjlighet att hoppa över något eller några pass om du vill ha luftigare schema eller egen tid i naturen, till meditation eller vila.

Vi som guidar er

Pernilla Holmberg
Mitt största intresse har alltid varit dans och rörelse. Jag har jobbat ideellt som gruppträningsinstruktör i över 20 år och som yogainstruktör i 12 år. Till vardags är jag anställd av KFUM Umeå som verksamhetsansvarig för Norrbyskärs lägergård och utbildare i ledarskap och Första hjälpen. På fritiden gillar jag att fixa runt mitt hus och mysa med mina hönor. Mail: pernilla.holmberg@kfum.nu (070-392 88 99)

Linda Hjortborg
Jag är utbildad studievägledare, coach och instruktör i yinyoga. Till vardags jobbar jag som utbildare och processledare på RF-SISU Västerbotten. I mitt jobb möter jag idrottsföreningar där vi tillsammans utvecklar, utbildar och skapar möjligheter för fler att delta i föreningslivet. På fritiden gillar jag att träna allt från padel och gym till lugnare och mer återhämtande former som yinyoga och meditation. Mail: linda.hjortborg@gmail.com (070-323 40 41)

Pris 3295 kr

All yoga och meditation enligt program (mattor finns att låna men ta gärna med egen)

Möjlighet till bastu (och bad i havet)

Helpension: frukost, lunch, mellanmål och middag samt dryck till maten (alkoholfritt)

Färjetransport till och från Norrbyskär

Boende inklusive sängkläder och handduk, del i två-, tre- eller fyrbäddsrum

 

Val som görs vid bokning

Önskemål av boende, om du vill bo med någon särskild eller bo i ett eget rum.

Kostval eller allergier

 

Bokning och betalningsinformation

När du bokar ditt yogaretreat kan du välja att betala direkt eller få en faktura. Det går också att välja avbetalning. 

Avbokning är möjlig fram till 25 dagar innan eventet. Vid avbokning betalas deltagaravgiften tillbaka förutom en anmälningsavgift på 550kr.  

 

×